DiyetlerSağlıkSağlık ve BeslenmeYaşam Tarzı
Trend

Dash Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Dash diyeti, adını “Dietary Approaches to Stop Hypertension” (Hipertansiyonu Durdurmak İçin Beslenme Yaklaşımları) kelimelerinin baş harflerinden alır. Bu beslenme planı, özellikle yüksek tansiyonu kontrol altına almak ve genel sağlığı iyileştirmek amacıyla geliştirilmiştir. Bunun yanında kilo kontrolü, kalp sağlığını korumak ve kan şekerini dengelemek amacı ile de kullanılır. Uygulanabiliriliği diğer popüler diyetlere oranla daha kolay olduğundan sıkça tercih edilen bir diyet türüdür. Bu diyetin temel prensibi potasyum içeriğinin yüksek , sodyum içeriğinin düşük olmasıdır. Bunun yanı sıra yağ oranı diğer diyet türlerine göre daha düşüktür. Sebze ve meyve oranından zengin , tam tahıllar , kurubaklagiller , ve potasyum içeriği yüksek besinlerden oluşur. Örneğin muz , portakal , patates , ıspanak gibi besinlere diyette sıklıkla yer verilir. Bunın yanı sıra işlenmiş , tuzlu ve salamura besinler sınırlandırılır. Etlerin yağsız kısımları kullanılır ve süt ürünlerinde az yağlı olanlar tercih edilir. 

Dash diyetinin temel prensipleri, sağlıklı bir yaşam tarzını desteklemeye ve sağlığı iyileştirmeye odaklanır. Maddeler şeklinde Dash diyetinden bahsedecek olursak bunlar ;

1. Düşük Sodyum İçeriğine sahiptir: Dash diyeti, özellikle sodyum alımını sınırlamayı hedefler. Sodyum, vücutta su tutulumuna neden olabilir ve bu da yüksek tansiyonu tetikleyebilir.  Bu diyet, tuzlu besinler ve işlenmiş gıdaları sınırlandırıp bunun yerine taze sebzeler, meyveler ve doğal besin kaynaklarının tüketimini hedefler 

2. Minerallerden zengindir : Dash diyeti, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi önemli mineralleri içeren gıdalara vurgu yapar. Bu mineraller, kan basıncını düzenlemede kritik rol oynadığından yüksek tansiyonu dengelemeye yardımcı olabilir.Fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler, süt ürünleri ve balık gibi besinler, bu mineralleri sağlamak için önemli kaynaklardır. Doğru miktarlarda  porsiyonlanarak menüye dahil edilir. 

3. Tüm Gıda Gruplarını İçerir: Dash diyeti, dengeli bir beslenme düzenini benimser. Sebzeler, meyveler, tam tahıllar, protein kaynakları ve süt ürünleri gibi tüm gıda gruplarına yer verir. Bu, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besin öğelerini almayı sağlar. Burada önemli olan miktar ve porsiyonlamadır. 

4. Sağlıklı Yağlar içerir: Diyet, sağlıklı yağları teşvik eder. Zeytinyağı, avokado, fındık ve tohumlar gibi doymamış yağlar, kalp sağlığını destekler. Omega-3 yağ asitleri içeren balık da bu diyetin önemli bir parçasıdır. Yağların kalorisi yüksek olduğundan burada da doğru porsiyonlama oldukça önemlidir.

5. Alkol Sınırlaması yapılır: Alkol tüketimi sınırlandırılır. Eğer alkol içiliyorsa, bu diyet, ölçülü ve sağlıklı miktarlarda alınmasını önerir. Alkol kan basıncında dengesizliklere yol açabilir ve kalp damar sağlığı açısından zararlıdır. 

6. Hayvansal yağ kısıtlaması vardır: et tavuk ve balıkların genelde yağsız kısımları tüketilecek şekilde plananlanan bu diyette yine süt ve süt ürünlerinde de yağsız veya az yağlı olanlar menye dahil edilir. 

Unutmayalım ki her vücut ve her metbaolizma birbirinden farklıdır. Size uygun diyet planını diyetisyen eşliğinde seçin ve sağlıklı bir hayat için listeler ezberlemek yerine alışkanlıklarınızı değiştirmeye odaklanın. Bu sürdürülebilirlik açısından oldukça önemlidir. 

Dyt. Beyzanur Gündüz 

Sağlık ile kalın , Işıldayın..

2 Yorum

  1. Süper .1 haftadır bu dıyet ile ilgilenip çeşitli makaleler okuyordum.Burda görünce şaşırdım.Bilgilendirme için teşekkurler. HATTA DR.BU DIYETI ÖNERDİ.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu